Windows 10’da yazı tipleri nasıl kaldırılır

Windows 10’da yazı tipleri nasıl kaldırılır

win10 fonts

Adobe Photoshop ve diğer grafik tasarım araçlarını kullananlar için, bilgisayarda yazı tiplerinin yüklü olması gerekir ve Windows 10’da yazı tiplerinin yüklenmesi kolaydır. Yeniyseniz ve daha önce yüklediğiniz Windows 10’daki yazı tiplerini kaldırmak istiyorsanız , işte yapabilecekleriniz.

win 10

Windows 10 önceden yüklenmiş yazı tipleri sunsa da, oluşturduğunuz veya internetten satın aldığınız / indirdiğiniz yazı tiplerini yükleme seçeneğiniz vardır. Windows 10’da Yazı Tiplerini Yönetmek kullanışlıdır, bu kılavuz size Windows 10’da yazı tiplerini nasıl kaldırabileceğinizi gösterecektir.

Yazı tiplerini Windows 10’a yüklemek basittir, tek ihtiyacınız olan oluşturduğunuz veya indirdiğiniz yazı tipi dosyasına çift tıklamaktır, TrueType (.ttf), OpenType (.otf), TrueType Collection (.ttc) içine yazı tipleri yükleyebilirsiniz. veya PostScript Type 1 (.pfb + .pfm) biçimleri. Bu yazı tipi dosyalarını yüklediyseniz, Windows 10’unuzda bulunan Yazı Tipi ayarlarından kaldırılabilir.

 

 

Windows 10’da yazı tipleri nasıl kaldırılır?

Windows 10’unuzdaki yazı tipi dosyalarını kaldırmak için bu adımları izleyin.

  • Adım 1: Bilgisayarım > Yerel Disk C: > Windows > Fonts dosyasına gidin.

win 10 yazı

Yazı Tipi ayarlarını açtıktan sonra, tüm yüklü yazı tipleri burada görünür olacak ve kaldırmak istediklerinizi seçebilirsiniz.

  • Adım 2: Birden çok yazı tipi kaldırmak için Ctrl düğmesini basılı tutarak  ve  sol fare tıklatarak olanları seçin,  ve üst çubuktaki Sil düğmesini kullanarak hepsini bir kerede kaldırın.

 

Not: Alternatif olarak, Windows Gezgini’ndeki yazı tipi dosyasına gidebilir ve menüden Sil seçeneğini seçerek kaldırabilirsiniz.

Windows 10’da yazı tipleri nasıl kaldırılır YAPILAN YORUMLAR