Yüksek Grafikli Oyunların Etkileri

Yüksek Grafikli Oyunların Etkileri

jast cause 4

Yüksek Grafikli Oyunların Etkileri

Bende uzun zamandır video grafikli oyunların hastasıyım. İlk oynadığım oyun herkes gibi Counter-Strike olmuştu. O zamanlar hatırlıyorum da ne kadar bağımlısıymışım. Düşünsenize 6 ay boyunca günün her 5-6 saatini bu oyunu oynayarak harcadım. Sonrasında bir süre ara vermek zorunda kalmıştım. Ara verdikten sonra ne kadar çok zaman kaybı yaşadığımın farkına vardım. 6 ay kadar ilk defa kendimi bilgisayara köle etmiştim ve küçük yaşlardaki o zamanlarımı, yeteneklerimi köreltmekle, zihnimi bulandırmakla, dikkatimi bir yere yoğunlaştırmakla harcamışım. 6 ay sanki benden çok şey almıştı.

Peki, nereden geldi bu oyun merakı, bağımlılığı?

Bundan 10 yıl öncesine kadar hatta 10 değil, 7-8 yıl öncesine kadar 7-15 yaş grubunun oynadığı; gerek zeka, gerek el becerisi, vücut becerisi gerektiren oyunların yerine; sokakta taso oynamanın, misket atmanın yerine şimdilerde bilgisayar başından kalkmayan bir nesil var. Metin2, Knight, Silkroad, League of Legends..vs gibi online oyunlar veya Call of duty, Assassin’s Creed, Pro Evolution Soccer (PES) gibi hem online hem de offline oyular eskilerin yerini aldı. Özellikle online oyunlarda yüksek bir bağımlılık sağlayan metotlarla sadece bağımlılığı sağlamakla kalmayıp yüksek miktarlarda paralar harcatabilen bir sistem mevcut. Bu sistem insanların sosyal zihinlerini etkileyip, sosyal yaşantılarında ve zihinsel düşüncelerinde son derece açık ve net bir değişikliklere neden olabiliyor. Sadece bununla kalsa keşke… Oyunlar sayesinde insanların bilinçaltları da kontrol altına alınabiliyor; -evet doğru duydunuz. Özellikle online oyunlarla insanların bilinçaltları etki altına alınabiliyor. Neyse konumuzdan sapmayarak beyin üzerindeki etkilerine geçelim.

İşte dikkat eksikliğinin, yetenek körelmesinin nedeni:

Yaptığım araştırmalara göre yüksek grafikli oyunlarda (şimdiki bütün oyunlar), oyun içerisinde grafikler çok hızlı geçtiği için beyin bir noktadan sonra aşırı derecede yorulmaya başlıyor ve diğer fonksiyonlarını kısıtlayarak bütün performansını oyuna kullanmaya, grafikleri anlamaya harcıyor. Diğer fonksiyonları da yavaşlıyor doğal olarak. Bunun sonucunda aşırı derecede dikkat eksikliği, yeteneklerde körelme, unutma..vs problemleri ortaya çıkıyor.

Beyin ilk başta bu geçişleri rahatlıkla analiz edip yorumlasa bile bir süre sonra yorulmaya başlar. Çünkü bilindiği gibi her hafıza türünde en çok yer kaplayan öğeler görsel öğelerdir. İnsan beyninde de en çok yer edinen veriler görsel öğelerdir. Sonuç olarak bir video oyunun tasarlanmasında milyonlarca hatta milyarlarca grafik geçişi olması gerekir. Bunların yer yer çok hızlı yer yer yavaş olması ve grafiklerin yüksek çözünürlüklü olmasıyla bir süre sonra bu hıza yetişemeyen beyin diğer fonksiyonlarının önemini azaltıp, oyun oynarken ki zaman diliminde yüksek performans göstermek için kendisini ayarlayacaktır.

Uzun süre ve neredeyse her gün oyun oynayan bir birey, zamanla kalıcı olarak bazı yeteneklerini kaybettiği birçok örnekle mevcut. Örneğin; konuşma konusunda sıkıntı yaşayan, diğer insanlarla iletişimi bozulan binlerce asosyal insanlar bilgisayar başında zaman geçirmekten dolayı bu hale geliyorlar. Radyasyon da cabası!

Önerilen Nedir?

Oyun tabiki bu kadar zararlı değil, aksine doğru kullanıldığında yararlı olabiliyor. Çok yorgun olduğunuzda oyun oynamak size zarar yerine rahatlık verebilir bazı zamanlar. Fazla uzatmamak şartıyla bir gün içerisinde toplamda yarım saat oyun oynamak idealdir.

Yüksek Grafikli Oyunların Etkileri YAPILAN YORUMLAR