Oyunların Yapımında Ters Giden Şeyler

Oyunların Yapımında Ters Giden Şeyler

Oyun yapımı

oyun indir

Oyunların Yapımında Ters Giden Şeyler

 

Ücretsiz Oyunlar Oyun sektörü günümüzde teknoloji ve bilişim sektörüyle doğru orantılı olarak hızla büyümektedir. Bu büyümenin bir sonucu olarak ta oyun sektörü de hem gelişiyor hem de kendi bünyesinde daha çok insanın çalışmasını sağlıyor. Sektörün büyümesi de doğal olarak yapılan işlerin kalitesinin artmasına, çalışan insanların daha rekabetçi olmasına sebep oluyor. Bunun sonucunda büyüyüp gelişen sektörün iç yapısı daha karmaşık bir hale geldiği için çalışanlar tarafından bazı problemlerle veya yapılan işlerde bazı ters durumlarla karşılaşılabiliyor. Bu durumlar hakkında aşağıda daha detaylı anlatım mevcuttur.

 

Yapımcının kendine uygun rolü belirleyememesi sonucu yaşanabilecek problemler

Oyunu yapacak kişi veya topluluğun oyunu yaparken hangi görevi alması gerektiği doğru analiz edilmediyse başlangıçta yaşanan sorunlar ilerde ciddi problemlere dönüşebilir. Örnek vermek gerekirse oyun yapımında görevli bir kişi programlama görevini üstlenmiştir ama programlama için gerekli olan matematik, algoritma geliştirme bilgisi yeterli olmadığı için bir noktadan sonra ciddi problemler yaşayabilir. Mesela bilgi yarışması oyunu yapımında dört şıkkın dördünün de işaretlenip doğru sonucun bulunması bu problemlere örnek verilebilir. Başka bir örnek vermek gerekirse oyun tasarımcısının yeterli bilgiye sahip olmamasından dolayı giriş ekranının estetik olarak kötü gözükmesi de bir örnek olarak kabul edilebilir. Yapımcı oyunu belirlerken Ücretsiz Oyunlar ve Ücretli Oyunlar olamak üzere iki gruba ayırır.

 

Yabancı Dil Eksikliğinin Etkisi

Oyun sektöründe pek çok yazılım dili ve program kullanılmaktadır. Bu yazılım dillerinin ve programların iyi bir şekilde kullanılabilmesi için yabancı dil seviyesinin yüksek olması gerekmektedir. Sadece etkili bir şekilde kullanmaktan ziyade araştırmalar yapılırken Türkçe kaynakların az olmasından dolayı yabancı kaynaklardan destek alınması yerine göre zorunluluktur. Bundan dolayı yabancı dil seviyesinin en azından okuma ve dinleme için yeterli bir seviyeye gelmesi gerekmektedir. Bu konu hakkında gerekli çalışma yapılamaması durumunda programcı elindeki programı etkili kullanamaz ve yaptığı işte maddi olarak zarara uğrayabilir.

 

Network Eksikliğinin Etkisi

Günümüz dünyasında yapılan pek çok iş insanlarla, topluluklarla bağlantılı olarak gerçekleştirilmektedir. Bu bağlantılar sayesinde karşılaşılan sorunlardan yardım alarak üstesinden gelinebilir. Oyun sektörü de zamanla karmaşıklaşması sonucu insanların sektör içinde yardımlaşması gerekli bir hal almıştır. Bu yardımlaşmanın, bilgi alışverişinin olmaması durumunda karşılaşılan sorunun çözümü için ya zaman verilmesi yada para harcanması gerekmektedir.

 

Sonuç olarak oyun sektöründe karşılaşılabilecek problemlerin üç veya daha fazla başlık altında incelenebileceği görülmüştür. Bu konular üzerine çalışmalar yapılması oyun yapımcısının daha az problemle karşılaşmasını sağlayabilir. Ücretsiz oyunlar yapımında ters giden olumsuzluklar makalesini okudunuz.

Oyunların Yapımında Ters Giden Şeyler YAPILAN YORUMLAR